PREDAJŇA V BRATISLAVE JE K DISPOZÍCII IBA PRE VOPRED OBJEDNANÝCH KLIENTOV! Neváhajte ma preto kontaktovať. Ďakujem.

Zaujímavosti zo sveta spodnej bielizne....

V antických štátoch ženy spevňovali poprsie omotaním kusom látky okolo hrude.

V stredoveku používali spodné prádlo hlavne na ochranu vonkajšieho oblečenia, ktoré bolo drahé. Toto spodné prádlo bolo primitívneho strihu- do plachty vyrezali otvor pre hlavu a ruky. Reálnym predchodcom podprsenky bol však korzet, ktorý bol rozšírený najmä v 19. storočí.

Dodnes sa považuje za symbol ženskosti ale aj ako najkoncentrovanejší kus oblečenia. Ženy si korzet obliekali hlavne kvôli predpísanému krásnemu vzhľadu, ktorý mohli dosiahnuť len úzkym driekom. Veľké inovácie od Viktoriánov: - 1829 - zaviedli zapínanie korzetu zpredu pre lepšiu manipuláciu s korzetom bez pomoci - 1830 - korzet z pružného materiálu, ktorý bol pre ženy pohodlnejší - ako prví zaviedli lemovanie korzetov a farbenie spodnej bielizne

Prvé patenty na podprsenku boli udelené však  už koncom 19. storočia, napr. v roku 1889 ho získala Francúzska Herminie Cadolle a v roku 1893 Američanka Marie Tucek pod názvom Breast supporter.

Za skutočnú vynálezkyňu modernej podprsenky sa ale považuje Američanka Marie Phelps Jacobová, ktorá ju vyrobila v roku 1913  a o rok na to získala aj patent. Neskôr svoj patent predala firme Warner Brothers. Práve táto firma ako prvá zaviedla abecedné číslovanie košíčkov podprseniek a tak dokázali zabezpečiť produkty pre ženy s akoukoľvek veľkosťou pŕs. Veľkým boomom podprseniek boli zlaté Hollywoodske časy, kde sa herečky predbiehali vo vymýšľaní rôznych strihov v a typov podprseniek.

Ženy, ktoré si obľúbili push-up strih, môžu za to ďakovať firme Wonderbra, ktorá ako prvá zaviedla tento strih a pojem na trh.

 

------------------------------------------------------------------------------------------

https://sk.wikipedia.org/wiki/Podprsenka